Randevu Formu

Mekanik


OTO GARANTİ İLE

MEKANİK

Rot millerinin değişimi, alt ve üst rotillerin değişimi, rot başlarının değişimi, ön ve arka amortisörlerin değişimi, ön tablo fişeklerinin değişimi, arka dingil fişeklerinin değişimi, direksiyon kutusu tamiri, yağlı direksiyon kutusu tamiri, ön ve arka aks ve aks bilyaları değişimi, ön ve arka poryalanın ve porya bilyalarının değişimi.

Motor Yenileme ( Rektifiye), triger kopması sonucu sibop eğilmesi; çok fazla km yapılması sonucu motor bloğunun eskimesi, vb. sebeplerden dolayı aracın çekişten düşmesi sonucu ortaya çıkan istenmeyen durum karşısında motorun yenilenmesine veya eskiyen, aşınan parçalarının değiştirilmesine denir.Motor bloğunun çeşitli işlemlerden geçirilmesi ile motorun ömrü uzatılılarak aracın eski çekiş kaabiliyetini kazanması sağlanır.

Bunlar genellikle:

Krank Taşlama,

Silindir Rektifiyesi,

Silindir Kapak Yüzey Taşlama,

Blok Yüzey Taşlama,

Honlama,

Yatak ve Kol Burçlarının değiştirilmesi,

Ana Yatak Baralarının değiştirilmesi,

Motor Kapağı Yuva Taşlaması

Sibop değişimi veya taşlaması vb. işlemlerden oluşmaktadır.Motor Bloğu ve Kapak yüzeyleri taşlanarak birbirine tam temas ve hava sızdırmazlığı sağlandığında yanma odasının hacmi düşmekte, hava ve yakıt karışımı daha verimlidir yanmakta, itme (çekiş) gücü artmaktadır.